Anteny synfazowe
Chciałbym tu opisać trochę mało znany sposób wykorzystania anten synfazowych. Wiadomo, że anteny synfazowe ukierunkowują charakterystykę odbiorczą lub nadawczą oraz wzrasta zysk energetyczny układu (przy dwóch antenach o 3dB).

Rysunek przedstawia najczęściej stosowany układ piętrowych anten synfazowych.

Ale rozpatrzy zasadę działania anteny o jeszcze węższej charakterystyce.

Jak wynika z rysunku piętro jest przesunięte w stosunku do parteru o 1/4 długości fali.
Długość kabla zasilającego piętro anteny jest większa od długości kabla zasilającego parter o jedną czwartą długości fali w kablu.

Antena pracuje następująco.

Sygnał odbierany przez antenę górną, od strony głównego listka charakterystyki promieniowania, wyprzedza w fazie o 90 stopni sygnał odbierany z tego samego kierunku przez dolną antenę. Powstałe wyprzedzenie w fazie kompensowane jest przez opóźnienie fazowe o 90 stopni w kablu., który jest dłuższy od kabla drugiego o ćwierć fali. Dlatego sygnały odbierane przez obie anteny mogą być sumowane synfazowo w punkcie równoległego łączenia kabli. W tym czasie sygnał odbierany przez górną antenę od strony direktora jest opóźniony w fazie o 90 stopni w stosunku do sygnału odbieranego z tego kierunku przez dolną antenę. W kablu dłuższym sygnał odbierany ulega ponownemu opóźnieniu w fazie o 90 stopni, w wyniku czego sygnały odbierane przez obie anteny sumują się z przeciwną fazą w punkcie połączenia równoległego kabli. Takie sumowanie sygnałów odbieranych przez anteny prowadzi do znacznego osłabienia poziomu tylnych i bocznych listków charakterystyki promieniowania anteny i odpowiedniego zwiększenia tłumienności zakłóceń. W praktyce poziom tylnych i bocznych listków charakterystyki promieniowania pojedynczej anteny lub zwykłej anteny synfazowej (bez przesunięcia pięter) zmniejsza się o 8 do 10 dB !. Dodatkową zaletą anteny synfazowej z przesunięciem jest niewielki WFS. Osiąga się dzięki różnej długości kabli zasilających. Reaktancje w punkcie równoległego połączenia kabli mają przeciwne znaki i wzajemnie się kompensują.

Układ anteny z przesunięciem pięter został kilkukrotnie wypróbowany. Wykorzystany był do odbioru bardzo słabych sygnałów telewizyjnych. Pracował on wyłącznie z przedwzmacniaczami o wzmocnieniu niejednokrotnie ok. 50 dB. Wyniki były rewelacyjne. Do odbioru sygnału telewizyjnego o poziomie 16 dB użyto nawet anteny piętrowej dwurzędowej z przesunięciem (4 pojedyncze anteny 17 elementowe typu Yagi).

Anteny były montowane na zlecenie osób prywatnych, dlatego też brak "galerii".

Ciekawostka: antenty synfazowe o charaktrystyce dookólnej.
 

Inne anteny synfazowe.

Literatura:
Z. Bieńkowski - Pordnik ultrakrótkofalowca.
L. M. Kapczyńskij - Telewizyjne anteny

Opracowano dn.: 12.09.2000
Ostatnia modyfikacja: 12.09.2000


[Strona głowna] [PSK i propagacja] [Antena SP6LB] [Anteny synfazowe] [Wzmacniacz] [SSTV] [Turystyka] [Pomiary] [Ciekawe linki]

Oprcowanie, wykonanie wszystkich stron i zdjęcia - SP4IZK