Przedwzmacniacz na pasmo 2 m

Przedstawiona konstrukcja jest bardzo prosta i ograniczę się tylko do bardzo ogólnego opisu. Schematy i rysunki niżej.

Możliwe do użycia tranzystory:
BF966, BFT964S, BF900.
Parametry cewki:
L1 - średnica 6 mm; ilość zwojów 6; drut CuAg o średnicy 1 mm; cewka powietrzna.
L2 - średnica 6 mm; ilość zwojów 6; drut CuAg o średnicy 1 mm; odczep po 1 3/4 zwoja,
cewka powietrzna.
Pozostałe elementy to typowe od odbiorników telewizyjnych.
Wymiary płytki: 60 mm x 40 mm.

Aby przedwzmacniacz prawidłowo współpracował z nadajnikiem zastosowałem układ przełączający. Działał on w ten sposób, że przy wyłączonym przedwzmacniaczu sygnał omijał cały układ. Po włączeniu sygnał przechodził przez przedwzmacniacz. Przy załączeniu nadawania układ przy pomocy kontaktronu odłączał zasilanie od tranzystora a sygnał w.cz. omijał przedwzmacniacz. Wejście przedwzmacniacza zabezpieczyłem dwiema odwrotnie spolaryzowanymi diodami. Przy większej mocy nadajnika powyżej 30 W należy wejście zwierać galwanicznie np. przy pomocy przekaźnika lub kontaktronu. Schemat niestety nie zachował się. Zastosowany przekaźnik główny (ten duży widoczny na zdjęciu) zdecydowanie "psuł" WFS przy nadawaniu. Konieczne jest zastosowanie przekaźnika o małych rozmiarach lub "koncentrycznego".

Przedwzmacniacz stroi się bardzo łatwo, rozsuwając zwoje cewek. Można nawet nie używać specjalistycznej aparatury. Uzyskana szerokość pasma to ok. 1,1 MHz. Zasilanie doprowadziłem oddzielnym przewodem od oddzielnego zasilacza do układu. Całość umieściłem w typowej puszcze od zwrotnic antenowych.

Uwaga !
Niektóre radiotelefony "mają +" na masie. Nie można więc użyć tego samego zasilacza do zasilania radiotelefonu i przedwzmacniacza. Przedwzmacniacz powinien być umieszczony jak najbliżej anteny. Jest to najprostszy wzmacniacz jaki spotkałem o tak dobrych parametrach.

Życzę udanych prób. Działa to rewelacyjnie.  

Literatura:
K. Weiner -DJ9HO- - UHF Unterlage...

Utworzono: 12.09.2000


[Strona główna] [PSK i propagacja] [Antena SP6LB] [Anteny synfazowe] [Wzmacniacz] [SSTV] [Turystyka] [Ciekawe linki]

Oprcowanie, wykonanie wszystkich stron i zdjęcia - SP4IZK